دلایل استفاده از اسکلت های فلزی پیچ و مهره ای 

 دلایل استفاده از سازه های پیچ و مهره ای 

امروزه استفاده از سازه های پیچ و مهره ای در صنعت به نحو چشمگیری افزایش یافته است، به طوریکه این سازه ها در گذشته فقط شامل سوله های صنعتی، مجتمع های پتروشیمی و سازه های مورد استفاده در صنایع نفت و گاز می شد. هم اکنون کاربرد این سازه ها در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری که در شهرها نیز ساخته می شود با رشد چشمگیری روبرو بوده است.

از مهمترین دلایل استفاده از سازه های پیچ و مهره ای در کشورهای صنعتی عدم نیاز به جوشکاری زمان نصب سازه به خصوص در موقعیت های سخت می باشد. همچنین سرعت بیشتر اجرا در محل نصب نسبت به سازه های جوشی مزیت دیگر این نوع سازه هاست. این نوع ساختمان ها با طراحی خاص و اجرا به صورت صنعتی و مدرن، مقاومت قابل ملاحظه ای در مقایسه با اسکلت های سنتی دارند. نکته دیگر، پایین تر بودن هزینه تولید و نصب آن ها نسبت به روش سنتی است که در مواقع کمبود عرضه و افزایش قیمت تیرآهن درصدی قابل توجه می گردد.

اسکلت هایی که در محوطه پروژه های ساختمانی تولید می شوند به خاطر محدودیت در تأمین برق مکفی برای بکارگیری دستگاه های جوش مدرن و ابزار صنعتی سنگین، عدم وجود تیم های مجرب، رنگ آمیزی و زنگ زدایی صحیح و ... نه تنها فاقد کیفیت هستند، که کاملاً دست و پاگیر و دارای پروسه ای زمان بر می باشند. این امر بلاشک منجر به ایجاد ترافیک و مزاحمت برای همسایگان می شود. از طرف دیگر روش سنتی -ساخت اسکلت در محل- از لحاظ اتصال و برپایی، علاوه بر موارد ذکر شده هزینه بالایی بابت جرثقیل در بر خواهد داشت. شایان ذکر است از آنجا که زمان نصب سازه های جوشی بسیار بیشتر از نصب سازه های پیچ و مهره ای است، مزاحمت های بسیار زیادی را از قبیل ایجاد سر و صدا، تداخل در جریان برق و .... در مدت زمان طولانی برای افراد ساکن در نزدیکی آن محل ایجاد خواهد کرد.

 

 مزایای استفاده از اسکلت های فلزی پیچ و مهره ای

مزایای استفاده از سازه و اسکلت فلزی پیچ و مهره ای

  1- سرعت اجرا:

 سرعت اجرای سازه های با اتصالات پیچ و مهره ای نسبت به اتصالات جوشی بالاتر و کاملاً قابل لمس می باشد. با توجه به مدت زمان بالای اجرای پروژه های کشورمان این نوع سازه ها جهت کاهش زمان ساخت پیشنهاد می گردد.

 

 2- سرعت نصب:

در این گونه از سازه ها به دلیل حذف کامل جوشکاری در محل نصب سازه، (فقط با جای گذاری قطعات و بستن تعدادی پیچ و مهره) سرعت نصب به طرز چشمگیری افزایش یافته و خطاهای نصب به حداقل خود می رسد.

 

3- کیفیت ساخت:

 کیفیت ساخت سازه با امکانات موجود در کارخانه و طبق نقشه های طراحی شده و تحت نظارت واحد کنترل کیفی، قابل مقایسه با سازه های جوشی که در محل نصب سازه ساخته می شوند نمی باشد و دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد.

  

4- ایمنی و پایداری سازه:

 چه به لحاظ تئوری و چه به لحاظ عملی ثابت شده است که ساختمان های پیچ و مهره ای به دلیل کیفیت بهتر، پایداری و مقاومت بیشتری در برابر زلزله و نیروهای جانبی دارند.

 

5- خوردگی سازه:

 در سازه های پیچ و مهره ای قبل از رنگ آمیزی، قطعات داخل دستگاه های سندبلاست و وایربرس تحت نظر واحد کنترل کیفی زنگ زدایی می شوند که در سازه های جوشی این عملیات انجام نمی گیرد. همچنین در سازه های جوشی به جای رنگ غنی شده با روی، که در سازه های پیچ و مهره ای استفاده می شود، ضد زنگ به کار می رود که این امر باعث خوردگی سریع سازه می شود.

 

6- عدم نیاز به فضای کار:

معمولاً در شهرها به دلیل عدم وجود موقعیت و مکان مناسب جهت ساخت، اغلب پیمانکاران دچار زحمت فراوان شده که با استفاده از این نوع سازه ها، قابلیت اجرا در شلوغ ترین و کم حجم ترین موقعیت ها را فراهم کرده است.

 

7- امکان باز نمودن سازه و استفاده مجدد:

 اعضای سازه های فولادی را که با پیچ به یکدیگر متصل شده اند، می توان از هم جدا نمود و در محل دیگری مجدداً آن ها را به یکدیگر متصل و سازه جدیدی احداث نمود. این موضوع در اجرای سازه های موقت نظیر پل ها و داربست های غیردائم اهمیت ویژه ای دارد.

 

8- هزینه کمتر:

 اجرای ساختمان پیچ و مهره ای به لحاظ اقتصادی می تواند هزینه کمتری را به مالک تحمیل کند، ولی این بدان معنی نیست که در دو سازه که کاملاً مقاطع آن یکسان می باشد، سازه پیچ و مهره ای کم هزینه تر باشد. ولی به دلیل باز بودن دست طراح در بهینه سازی و ساخت مقاطع با وزن کمتر، امکان کاهش وزن سازه توسط طراح به راحتی امکان پذیر است.

 

 9- مقاومت در برابر آتش سوزی:

 در دماهای بالا معمولاً اتصالات پیچ و مهره ای، مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارند و احتمال تخریب سازه بسیار کمتر از اتصالات جوشی است.

 

10- امکان استفاده در مدیریت حوادث:

 با توجه به امکان جابجایی این گونه سازه ها، امکان جابجایی و نصب آن در مناطق بحران زده مانند سیل و زلزله امکان پذیر می باشد.

 

آیتم

اتصال جوشی

اتصال پیچ و مهره ای

امکان پذیری شروع ســاخت اســکلت

بعد از تخریب و اجرای فونداسیون

در هر زمان و حتی قبل از تخریب

مدت ساخت اسکلت

حداقل دو ماه بعد از فونداسیون

یک ماه بدون تلاقی با امور اجرایی

کیـفیـت سـاخت

جوشکاری و مونتاژ در محل مطابق آیین نامه ها صورت نمی گیرد

با متد صنعتی و جوشکاری

روز دنیا

نظارت بـر سـاخت

امکان کنترل روزانه توسط

مهندس ناظر عملاً وجود ندارد

به خاطر ماهیت ساخت کارخانه ای

 به صورت روزانه و مرحله به مرحله است

نظـارت بـر نصـب

کنترل اتصالات در طبقات مقدور نیست

به آسانی امکان دارد

مشکلـات محلـی

اشغال سایت در تمام مدت ساخت، انسداد معابر، سر و صدا و اصطحکاک با همسایگان و شهرداری

هیچکدام از مشکلات

روش جوشی را ندارد

مقاومت در برابر زلزله

به خاطر نرسیدن به حد استانداردهای لازم، به میزان بسیار کم

کاملاً مقاوم و منطبق با جزئیات

محاسباتی و اجرایی نقشه

محدودیت های طراحی

در تهـیـه نقـشـه

دارد

ندارد

رنــگ آمـیـزی

عدم امکان زنگ زدایی

و رنگ آمیزی درست

در کارخانه با متد صنعتی

عملکـرد پیمانکـار

تیم های آموزش دیده، نفرات ثابت و مطابق با الگوهای مهندسی در این گروه کاری در دسترس نیستند

پیمانکار دارای کارخانه، تیم مهندسی

و پرسنل فنی و دائمی است